+ 420 720 040 172
penziondestna@seznam.cz
Kontaktní formulář a rezervace

Naučná stezka Dubsko – Kokořínsko

Do města Dubá, kde je výchozí i cílový bod naučné stezky, se můžete dopravit buď autem nebo autobusem. První panel s popisem a obecnými informacemi o naučné stezce Vás čeká hned vedle autobusového nádraží, společně s turistickou mapou zdejší oblasti.

Pokud se na toto místo vrátíte ještě plni sil, vřele doporučujeme prohlídku zdejšího města. Dubá byla založena kolem r. 1300, významnou kulturní památkou tohoto místa je kostel Nalezení sv. Kříže, což je barokní stavba postavená v letech 1744 – 1760 a dále barokní sousoší Nejsvětější trojice z roku 1726. V minulosti byla Dubá známá především pěstováním chmele, konkrétně odrůdou Dubský zeleňák. Tyto časy dnes již připomíná pouze věžovitá sušárna chmele u silnice na Mšeno.
Pokud budete mít štěstí a zavítáte do Dubé v ten správný čas, čeká Vás i spousta kulturních akcí, např. v autokempu Nedamov se v polovině srpna pravidelně pořádají Mezinárodní jazzové dny.

Pár zásad pro návštěvníky:

  • neničte informační tabule, aby si je mohli prohlédnout i ostatní
  • vše co si na naučnou stezku přinesete, zase odneste (odpadky okolní přírodě na kráse nepřidají)

Panel č. 1: Historie kraje – Dubsko

Cesta k prvnímu zastavení vede po silnici na Dražejov, ze které po chvíli odbočí na polní cestu k soše Sv. Prokopa. Z tohoto místa je krásný rozhled do krajiny a při dobrém počasí je vidět jak se v okolí zvedá spousta kopců. Ty se sice netyčí k nebesům s majestátností vysokých hor, ale i tak většina z nich nabízí zajímavé výhledy do okolní krajiny. Nejlepší výhled naleznete na vrchu Nedvězího (458 m n.m.) – při dobré viditelnosti můžete zhlédnout až 1/3 Čech.

Panel č. 2: Olšiny a tekoucí vody

Příjemným chládkem lesa se společně s červenou turistickou značkou dostanete k hlavní silnici, ze které po pár metrech odbočíte na asfaltovou cestu vedoucí k Vrabcovu (naučná stezka zde kopíruje zelenou turistickou značku). Podél cesty Vás doprovází horní tok říčky Liběchovky. Mokřady, které jsou všude okolo cesty patří do Přírodní rezervace Mokřady horní Liběchovky a jsou od roku 1997 chráněny mezinárodní Ramsarskou úmluvou.

Panel č. 3: Mokřadní louka Vrabcov

Příjemná zpevněná cesta Vás bude provázet i k dalšímu stanovišti, na kterém se dozvíte bližší informace o mokřadních loukách. Tyto louky bývají nejhezčí v době od května do srpna, kdy kvete nejvíce druhů mokřadních rostlin.
Pokud se zajímáte o stromy, stojí zato sejít kousek z cesty a jít se podívat na dva nedaleké památné stromy. Jedná se o 200 až 300 let starou lípu malolistou s obvodem kmene 398 cm a přibližně 90ti letý smrk ztepilý s obvodem kmene 298 cm

Panel č. 4: Pískovce a borové lesy

Při cestě ke stanovišti č.4 můžete pozorovat jak umí být kokořínská krajina rozmanitá. Po pravé ruce je lužní les hrající všemi odstíny zelené a po levé ruce se směrem do vrchu rozprostírá druhově chudší borový les se zajímavými pískovcovými útvary. Pokud byste se odklonili z cesty a vylezli až k těmto skalám, viděli byste, že jejich povrch je pokryt drobnými jamkami – těm se říká voštiny a jsou typickou ozdobou kokořínských skal. Poté co Vás rozcestník upozorní na změnu směru a absolvujete krátké stoupání lesem, dorazíte k dalšímu stanovišti, kde je text na panelu doplněn názornou ukázkou dřevin rostoucích v našich lesích.

Panel č. 5: Rozprechtický rybník

Zastávka č. 5 Vás zavede k Rozprechtickému rybníku, který je především využíván ke sportovnímu rybaření. Na informačním panelu se dozvíte s jakými zvířaty byste se zde mohli setkat a je zde i tip na krátký výlet do nedalekého Dražejova. Odtud je to už jen 1,5 km k Nedvězímu, ze kterého budete vidět zdejší krajinu jako na dlani. Od panelu č. 5 pokračuje naučná stezka po silnici na Mšeno a společně s červenou turistickou značkou se odklání na lesní cestu k Panské Vsi.

Panel č. 6: Stinné lesní rokliny

Už u Rozprechtického rybníka jste si mohli všimnout 2 válečných bunkrů (jeden přímo u rybníka poblíž informační tabule a druhý na levé straně od silnice v místech, kde rybník končí). U stanoviště č. 6 je další a dočtete se zde i něco o jejich historii. Současně se zde dozvíte něco o dubohabrových lesích a jejich obyvatelích.

Panel č. 7: Panská Ves – lidové stavby

Po nenáročném výstupu po lesní cestě přijdete do osady Panská Ves. Toto místo si Akademie věd ČR – Ústav fyziky a atmosféry zvolil jako pracoviště pro výzkum ozónu a studium meteorologických procesů. Stezka poté pokračuje společně s modrou turistickou značkou dolů směrem k silnici na Ždírec.
Na informačním panelu opět naleznete tip na výlet do nedalekého okolí naučné stezky. Tentokrát je cílem 1,5 km vzdálená Přírodní památka Kamenný vrch u Křenova, kde naleznete zajímavě proželezněný pískovec.

Panel č. 8: Mokřady horní Liběchovky

A nyní už Vás čeká poslední zastavení a potom cesta zpět do Dubé. Na poslední zastávce se dozvíte několik informací o říčce Liběchovce a o okolních mokřadech. Zároveň zde máte možnost prověřit si své nově získané znalosti v krátkém testíku.

Od Černého rybníka, kde se můžete po cestě zchladit Vás bude až do Dubé příjemným stínem provázet stará lipová alej.

Doufáme, že se Vám procházka Kokořínskou krajinou líbila a že se sem budete rádi vracet.

Kontaktní formulář