+ 420 720 040 172
penziondestna@seznam.cz
Kontaktní formulář a rezervace

Tipy na pěší výlety

Kaple sv. Barbory

Nenáročná cesta, stoupání jen ke sv. Barboře. Z náměstí po žluté značce ke sloupu Nejsv. Trojice u hřiště, tam ji opustíme a jdeme rovně podél zdi parku až na křižovatku u zámku Nový Berštejn. Kolem benzínky asi 800 m po státní silnici ve směru na Českou Lípu, za sochou sv. Jana Nepomuckého odbočíme na lesní silničku vpravo, držíme se stále hlavní cesty, až sejdeme na silnici Dubá – Doksy. Na ni pokračujeme vlevo, u vodárny narazíme na žlutou značku, již následujeme kolem vodárny až k rozcestníkům pod kaplí sv. Barbory. K té odbočíme pár desítek metrů a poté se vrátíme zpět a pokračujeme směrem pod les na rozcestí s červenou. Po červené se dáme buď doleva nebo sejdeme ještě trochu níže a dáme se širokou cestou přes louku k chatám. Sejdeme mezi chatami k rybníku. Od koupaliště cestou vedle silnice (po modré značce) k náměstí v Dubé.

Kaple sv. Barbory - Dubá

Panská Ves

Nenáročná cesta, stoupání k Panské Vsi. Z náměstí okolo hřbitova po červené značce silničkou a pak úvozovou cestou ke mlýnu. Od mlýna vystoupíme na rozcestí značek a po žluté dojdeme pod sv. Barboru. Pokračujeme po červené až k silnici, zde značku opustíme a přímo přes silnici přejdeme na silničku u sloupu vysokého napětí. Po silničce přímo k opuštěnému objektu se solárními panely na střeše, po pravé straně jsou pevnůstky. Stáčíme se doprava podél plotu objektu, silnička se mění v polní cestu, pevnůstky vlastně obcházíme a pokračujeme mezi chatami k silnici. Po ní po chvilce dojdeme k rybníku v Nedamově. Zde pokračujeme po modré značce údolím, napřed po silnici a potom po skalních schodech do Panské Vsi.

observatoř na Panské Vsi

Zbytky tvrze Kluk

Trochu stoupání, jinak pohodlná trasa s četnými výhledy. Cestu začneme v Rozprechticích u rybníka. Z Rozprechtic jdeme po červené značce po silnici kolem vybité usedlosti nad rybníkem k lesu a doleva vystoupáme k Panské Vsi. Z ní pokračujeme cestou s výhledy kolem parabol radarů po levé straně k rozcestí pod Beškovským vrchem. Ještě před rozcestím bude po pravé straně loučka a na ní málo znatelná cesta – vracečka – téměř souběžná s tou kterou jsme přišli. Zachází se do lesa a po malé chvíli příjdeme k viklanu. Od viklanu zpět na značenou cestu. Na rozcestí se vydáme po zelené značce a dojdeme k silnici Dubá – Mšeno. Držíme se zelené, přejdeme silnici a za ní vystoupíme na sotva znatelnou pěšinu na kopec vpravo. Najdeme zde znatelné zbytky tvrze Kluk.

rybník v Rozprechticích

Nedvězí

Zvlněná trasa, ale většinou po rovině. Cestu začneme v Deštné (Románský kostel sv. Václava). Z Deštné se vydáme po žluté značce do kopce a pak sejdeme do krásné široké lokality Vrabcov. Za můstkem narazíme na zelenou značku a poté se vydáme vlevo stejným údolím do Rozprechtic. V Rozprechticích po žluté Pramenným dolem vystoupáme do Dražejova a za ním stále po žluté po silničce do vesničky Nedvězí se širokými výhledy a roubenými domy. Z vesničky prudce, ale krátce do kopce s nezalesněným vrcholem a úžasným rozhledem na všechny strany – to je Nedvězí.

Dubá z Nedvězí

Kontaktní formulář